HomeAbout UsPast Conferences & PapersMembershipOperator ResourcespositionspublicationsWater Industry Links
2011 Conference

 


Bendigo Exhibition Centre, 7 & 8 September 2011

Over 1300 people attended the 74th WIOA conference held in Bendigo and plans are already commencing for a bigger and better 75th Anniversary Conference in 2012.

Victorian Award Winners


Congratulations to Victorian major award winners who were presented their awards at the Victorian awards dinner (Photographed left to right):

  • Michael Wright (Veolia Water Australia, Bendigo)
    Young Operator of the Year
  • Greg Comer (Goulburn Valley Water)
    Victorian Operator of the Year
  • Darren Sharman (Goulburn Valley Water)
    Best Paper by an Operator & Best Paper Overall

    Check out some of our photos of the event. (new browser)

Program

 

2011 Victorian Delegate Registration Form

Click on the image to download the form [pdf 2Mb]

 

Click here for registration details.

Click here for Accommodation and courtesy bus details.

Click here for map to the venue.

 

 

PRELIMINARY CONFERENCE PROGRAM

Tuesday 6 September, 2011

  Conference venue closed for exhibition set up
1.00 pm Booths and Registration Desk Open for Trade Exhibitors
4.00 pm Registration Desk Open for Delegates
5.00 pm  Welcome Reception Sponsored by NHP | Rockwell Automation
6.30 pm Venue closed
   
Wednesday 7 September, 2011
   
8.00 am Registration Desk Open
9.00 am

Conference Opening

Welcome: Representative from Conference Host, Westen Water
Opening Address: Mr Ian Johnson, Paradox Ignited

– “Industrial Accident Survivor - Focus on the Safety of Individuals ”
Keynote Address: Mr Dave Neru, WaterCare NZ

– “Christchurch Earthquake Recovery Efforts”
Trade Display Opening: Mr Ron Bergmeier, WIOA Chairman

10.15 am Trade Exhibition Viewing, Competition & Morning Tea
11.20 am

Technical Paper Session 1

Mr George Wall WIOA Executive Officer - WIOA Report
Mr Stewart SilvesterWannon Water
- “Removal of Iron and Soluble Manganese from Bore Water at Casterton WTP”
Mr Ross Chandler - Biosol
- “A Case Study of Sewage Odour and Corrosion Control in Nth Qld”
Mr Wayne Shaw - Gippsland Water
- “Elimination of Those Explosive Starts in the Backwash Sequence”

12.20 pm Lunch
1.30 pm

Technical Paper Session 2

Mr Shane Jordan-Hill - Merck Millipore
- “ Observations of an Operator in the Lab – Improving Laboratory Results”
Mr Peter Tolsher - EGL Operations
- “ The Impact Endocrine Disrupting Chemicals (EDCs) Discharged From Wastewater Treatment Plants have on River Systems and Aquatic Life.”
Mr Ian SmithMelbourne Water
- “Measuring Pump Station Performance”

2.30 pm Afternoon tea, View Trade Exhibition & Competition
3.50 pm

Technical Paper Session 3

Dr Peter Mosse - Hydrological
- “Improving Drinking Water Safety in Australia -A Case for Better Reporting”
Dr Jason Colton - h2OPE NZ
- “Improving Drinking Water Quality – A New Zealand Perspective”
Mr David Cook - Australian Water Quality Centre
- “Impact of Water Quality and Treatment on Disinfection By-product Formation”

5:00 pm End Paper Sessions - Day 1
6.30 pm Pre Dinner Savouries & Drinks - Sponsored by Spoutvac Australia
7.30 pm

Meet the Trade Dinner Sponsored by Acromet Australia

• Presentation of the 2011 Kwatye Prize, Sponsored by Thermo Fisher Scientific

Entertainment by Warren Jackman

11.00 pm End Day One
   

Thursday 8 September, 2011

   
8.30 am Registration Desk Open
8.45 am

Trade Exhibition Opens

9.00 am

Technical Paper Session 4

Mr James Dwyer - Clean TeQ Limited
- "Dual Phase Biotrickling Filter Treatment of H2S and VOC’s"
Mr Glenn Jeffrey - Wannon Water
- “Hypo, Ferric and Arsenic; A Tale of Oxidation in Macarthur.”
Mr Steven Webb & Mr Richard Simpson - 'us' - Utility Services
- “Visual Water – An Innovative Platform for Visualising the Urban Water Cycle”

10.00 am Trade Display Inspections, Competition plus morning tea
11.20 am

Technical Paper Session 5

Mr Marcus Boyd - Toowoomba Regional Council
- “Toowoomba 2011 - From Drought to Flood” Best Paper Queensland
Mr Neville Whittaker - Goulburn Valley Water
- “Developing Leadership and Ownership Within a Team via Open and Honest Conversations”
Mr Peter Field- Central Highlands Water
- “Operational Capacity Building Through Effective Traineeships”

12.20 pm Lunch
1.10 pm

Poster Paper Session

Operator Posters Submitted for Judging

“Development of a Novel Device for Safe and Efficient Manhole Cover Lifting”
Mr Brian WhiteEast Gippsland Water
“Are You Being Served….”
Ms Christine Selby - ‘us’ – Utility Services
“Plant HMI- Standardisation at GV Water”
Mr Darren Cox - Goulburn Valley Water
“Water Quality Website – Publishing Laboratory Data”
Mr Daryl Nish - ‘us’ – Utility Services
“Pressure Vessel Refurbishment at the Wurdee Boluc Water Treatment Plant”
Mr Dene Denny - Barwon Water
“The Changing Skill Requirement for Field Based Operational Staff in a Modernised Gravity Irrigation Systems”
Mr Geoffrey EneverGoulburn-Murray Water
“Maintaining Water Quality Whilst Undertaking Major Plant Upgrades at Castlemaine WRP”
Ms Kate Smith Veolia Water Australia
“Response to a Catastrophic Sewer Rising Main Failure”
Mr Terry WattEast Gippsland Water
Open Poster Papers
“A Kiwi Perspective on the Data Revolution: Helping Water Users Manage What They Measure”
Mr Bruce FranksDataCol Group
“An Introduction to Satellite Imaging Technology for Detection of Cyanobacteria Blooms, Chlorophyll-a, E- Coli, Total Vegetation Coverage and Septic Leakage in Inland Waters”
Mr Scott Tucker - Clearwater Lakes and Ponds

2.10 pm

Technical Paper Session 6: Session Dedicated To Training Issues

Mr Ben Hollister Government Skills Australia
- “Report On The Water Training Package And Training Issues”
Mr George Wall - WIOA
- “Victorian Operator Certification Scheme”
Dr Kathy Northcott Veolia Water
- “Certification Impacts on Veolia Water”
Mr Paul ScottPower & Water NT
- “Training in the Territory”
Open Discussion Forum / Q&A on Training Issues

3.15 pm Trade Display Inspections, Competition plus Afternoon tea
3.55 pm

Technical Paper Session 7

Mr Darren SharmanGoulburn Valley Water
- “GVW Resource Recovery Precinct – Working with Local Government for a Win-Win”
Dr. Craig Jakubowski - Hunter Water Australia
- “Replacement of Powdered Activated Carbon With Ozone and Biological Filtration for Taste, Odour and Cyanotoxin Removal”
Ms Brie Jewett - Melbourne Water
- “Getting ready for Desalination - Integration of Desalination Water into Melbourne Water’s Supply Network”

5:00 pm Close of Paper Sessions
6.30 pm Pre Dinner Savouries & Drinks
7.30 pm

Conference Awards Dinner Sponsored by ITT Water & Wastewater

Award Presentations

• Presentation of WME Prize for “Best Trade Site”
• Presentation of WITC Prize for “Best Operator Poster Paper”
• Presentation of Ecolab Prize for “Best paper by WIOA Member”
• Presentation of Hepburn & Iwaki Prize for “Best Paper Overall”
• Presentation of “Young Operator of Year” as judged by IWA (Vic)
• Presentation of “Operator of the Year” as judged by AWA.

Entertainment by Tripod

11.00 pm End of Conference

REGISTRATION

The full registration fee of $462 inc. GST (WIOA Individual Members) or $528 inc. GST (non-members) includes session attendance; satchel; conference proceedings; morning and afternoon teas; welcome reception; lunch and dinner on both days (including soft drinks, wine and beer).


The single day registration fee of $330 inc. GST (WIOA Individual Members) or $374 inc. GST (non-members) includes session attendance; satchel; conference proceedings; morning and afternoon tea; lunch and dinner on one day only (including soft drinks, wine and beer).


Partners are welcome to attend lunches and dinners at the price of $33 and $88 inc. GST PP/per day respectively.

To attend the conference and exhibition as a delegate register by downloading the registration form then send the completed form with your payment to WIOA via email: info@wioa.org.au or fax (03 5821 6033).


ACCOMMODATION & BUSES

Delegates are responsible for booking their own accommodation.  Motel bookings can be made by contacting Tourism Bendigo on their toll free number: 1800 813 153 or visit www.bendigotourism.com

Courtesy buses will be provided for delegates and exhibitors for the two dinners only.  There are many other hotels within Bendigo other than those listed below.  If the hotels below are fully booked, delegates and exhibitors can make their way to the closest hotel on the bus route.  Courtesy buses will also return to the hotels at the end of each evening.

Allara Motor Inn
Alexandra Place
All Seasons & Golden Reef Motel
Barclay on View
Bendigo Colonial
Bendigo Motor Inn
Calder Motel
Cathedral Motor Inn
Central Deborah Motor Inn & National Hotel
Elm Motel
Goldfields Motor Inn
Haymarket Motel ( Brian Boru )

Heritage Motor Inn

Homestead Motor Inn
Julie Anna
Lake View
McIvor Motor Inn
Oval Motel
Quest Apartments
Sandhurst Motor Inn
Shamrock
Tea House
Welcome Stranger



Last updated on 22-Mar-2013



2011 WIOA - Water Industry Operators Association of Australia | privacy | contact us